Co je KBT
Kognitivně-behaviorální terapie je psychoterapeutický přístup, který učí lidi rozpoznávat a měnit nezdravé návyky v myšlení, což se pak pozitivně odrazí v jejich chování.
Myšlenky předcházejí emocím, to znamená, že do určité míry způsobují naše emoce. V běžném životě se často domníváme, že je to naopak. Máme špatnou náladu, proto nás napadají nepříjemné myšlenky. Tak to ale není. Nepříjemné emoci (náladě) vždy předcházela myšlenka, která jí způsobila. Mohla být nejasná, ne zcela uvědomělá, mohla se vyskytnout dokonce i ve snu, ale rozhodně v naší mysli byla. V terapii se budeme učit tyto myšlenky identifikovat.
Myšlenky neboli kognice (=K) tedy ovlivňují naše pocity - emoce. Každý emoční prožitek je spojen s nějakou tělesnou změnou. Úzkost je většinou doprovázena bušením srdce, svíráním hrdla, tlakem v žaludku a mnoha dalšími tělesnými pocity. To je zjednodušené vysvětlení mnohých psychosomatických obtíží.
Tento proces vede k tomu, že na něj budeme reagovat nějakým chováním (behavior=B). Toto chování však již není svobodné, ale předem určené. Úzkostný člověk je například nucen se vyhýbat společenským akcím, protože jsou pro něj spojeny s neúměrným stresem. Přitom mu sociální kontakty chybí a zlobí se za to na sebe.
Důsledná práce s myšlením tedy přináší změny nejen na úrovni našich emocionálních prožitků, nýbrž i na úrovni našich tělesných pocitů a zejména na úrovni našeho chování.
Zdroj: www.adicare.cz
Kognitivně behaviorální terapie je v současné době jedním z nejrozšířenějších psychoterapeutických směrů, který vznikl ve druhé polovině 20. století jako výsledek úspěšného propojení behaviorální (behavior = chování) a kognitivní (cognition = poznání) terapie. KBT dnes úspěšně pomáhá řešit např. úzkosti, deprese, závislosti, apod.